פרא PRA

על היקב:

גרציאנו פרא ידוע בתור אחד מיצרני היינות הלבנים הטובים ביותר בכל איטליה. היקב יושב בסואבה, קצת מזרחית לורונה, ומייצר יינות מעניינים במיוחד: מלאי טעם אך רעננים, בעלי יכולת התיישנות מרשימה, מזנים אצילים מקומיים שגדלים על אדמות וולקאניות – לא בדיוק מחזה אופייני לצפון איטליה. המוניטין המסחרי של סואבה היה פעם בינוני, אבל אפילו יין הבסיס של פרא שולל את הרעיון הזה על הסף – המורכבות של כל היינות שלו היא הסמל המסחרי, ורעננות הפרי לצד זה הופכת את היקב למושך במיוחד. בכרמים, החלקאות אורגנית ובת קיימא, ובאתר הרשמי שלהם הם מסבירים את זה בציטוט מקסים של ונדל ברי, אינטלקטואל, משוחרר וחקלאי מקנטאקי:

״יצירת אוכל היא אמנות גסטרונומית. כדי להיות מקור של עונג ממזון, הוא צריך להיות טוב, אבל גם טהור ונכון: הוא חייב להיות התוצאה של חקלאות בת-קיימא, שמכבדת את הסביבה ואת כבוד העובדים. כשאנחנו רוכשים מזון, אנחנו בוחרים גם במודל חקלאי. זה עניין פונדומנטלי שיקבע את עתיד כדור הארץ, את הישרדותו או את סופו״.

 

אוטו

בלנד: 100% גארגאנגה

על היין: סואבה הוא מיינות הקיץ הכיפיים ביותר של איטליה. יינות סואבה מגיעים מאזור ואלפוליצ'לה שבונטו, ממש צמוד לורונה. הם נעשים מענב מקומי בשם גארגאנגה, וכמעט תמיד יהיו קלילים, פירותיים ופרחוניים במיוחד. אוטו הוא אחת הדוגמאות המוצלחות של סואבה, ויין מושלם לשתות במרפסת בשקיעה קיצית.

במשפט: יין מושלם לשתות במרפסת בשקיעה קיצית.

מוראנדינה

בלנד: קורבינה, קורבינונה, רונדינלה, אוזלטה 

על היין: שלא כמו היינות הענקיים של האזור (אמרונה), מוראנדינה הוא ואלפוליצ'לה קליל, פירותי ונעים, שמתאים במיוחד לקיץ. התירוש תוסס בטמפרטורות נמוכות במיוחד, מה שמבליט את הפרחוניות ואת טעמי הפרי הבוהקים שלו, ומתיישן במיכלי ענק שנותנים ליין להתייצב בלי להשתלט על הטעמים והארומות. הבלנד, שנעשה מארבעה ענבים מקומיים, מניב יין מקסים, שונה בנוף ורענן הרבה יותר מרוב יינות האזור.

במשפט: ואלפוליצ'לה מעודנת בעלת ביטוי מקסימלי של הפרי, מגש גבינות ואתם מסודרים.

מונטהגרנדה

בלנד: 70% גארגאנגה, 30% טרביאנו די סואבה

על היין: אחד הביטויים העשירים והמורכבים לסואבה. חלק מהענבים צומקו בשיטה המסורתית לאזור, וחלקם נבצרו מוקדם – מה שנותן ביטוי ביין בעושר פרי, מורכבות, אך עם רעננות, מבנה וחומציות שמאזנת את כל העושר הזה. 

במשפט: שיר אהבה בבקבוק. יין עשיר, מורכב, הרמוני ואינטיליגנטי. אחד הלבנים המרשימים של איטליה.

קולי סנט אנטוניו

בלנד: 100% גארגאנגה

על היין: סואבה קלאסיקו בגרסה מפתיעה במיוחד. את ענבי הגארגאנגה משאירים להצטמק על הגפן עד אמצע אוקטובר, כך שאפשר לקרוא לו בערך ״אמרונה ביין לבן״. הארומות מרוכזות, והיין מריח כמעט כמו עוגת תפוזים, עם ריכוז פרי מרהיב וקצת סוכר שיורי שהופך אותו לידידותי מאוד לכל סגנונות שותי היין. יין לבן מושלם לאוכל עשיר.

במשפט: לבן שונה, מרוכז, עשיר ועוצמתי. אחד היינות הלבנים הטובים והמעוטרים ביותר בכל איטליה.

אמרונה דלה ואלפוליצ׳לה

בלנד: קורבינה, קורבינונה, רונדינלה, אוזלטה 

על היין: אמרונה הוא אחד מיינות איטליה המפורסמים ביותר. הוא מיוצר מבלנד של זנים מקומיים לאזור ואלפוליצ׳לה, שאותם מצמקים על מחצלות, במקרה הזה במשך חודשיים, מה שמרכז את הטעמים בצורה יוצאת דופן. מתקבל יין אינטנסיבי, עוצמתי וארומטי – במקרה הזה בעיקר פירות אדומים, שוקולד וליקריץ. בחך הגוף מלא ועשיר, מלא חיות, ובמקרה הזה גם בעל חומצה נאותה, דבר שהמון פעמים חסר ביינות אמרונה – וכאן מתקיים בזכות גובה הכרמים. אמרונה מהסרטים.

במשפט: אמרונה כמו שהוא צריך להיות: עוצמתי, פירותי, מרוכז ומענג.