היקבים שלנו

להט

על היקב: איתי להט הוא אחד השמות העולים בתעשיית היין המקומית שלנו. הוא אגרונום גפן, יינן ותיק שמשתף פעולה עם אגרונומים אחרים וגם פרויקטור להקמת יקבים על פי הצורך. את הגיבוי האנליטי מספקת לו מעבדת השירות של מכללת תל חי – מעבדה אותה הוא ייסד. 

מיה לוצ׳ה

על היקב: מיה לוצ׳ה הוא יקב הגראז׳ של היינן קובי ארביב, הוותיק ביקב רקנאטי. הוא החל את עבודתו ברקנאטי בשנת 2006, ובמקביל הקים את מיה לוצ׳ה ב-2008. במרוצת השנים התפתח ולמד את עולם היין כאוטודידקט. 

 

לה ראיה

על היקב: יקב לה ראיה הוא יקב ביודינאמי מקסים מפיימונטה. גישה זו משלבת עקרונות של חקלאות אורגנית בצורה דינאמית. בפשטות גישה אגרונומית שמחפשת באופן מתמיד את האיזון של מערכות היחסים בין כל החיים בחווה, מסוסים דרך חרקים ועד פירות וגפנים. 

נינו קוסטה

על היקב: נינו קוסטה הוא יקב משפחתי שהוקם בתחילת המאה ה-20, ממוקם על נהר רוארו שזורם בפיימונטה ובו נמצא איזור הגידול ״רוארו ארנייס DOCG״, על שם הענב הלבן ארנייס Arneis, זן אציל בפיימונטה, אזור שמפורסם כמעט אך ורק בגלל היינות האדומים שבו.

אוטין

על היקב: אוטין הוא יקב משפחתי קטן, כ-35 אלף בקבוקים בשנה, ממחוז ואל ד׳אוסטה – המחוז הקטן ביותר באיטליה (גם בקמ״ר וגם בצפיפות אוכלוסין), שנמצא בצפון מערב המדינה וגובל בפיימונטה, שוויץ ודרום עמק הרון. בתוכו אזור יין קטן ולא מאוד מוכר שזוכה לדירוג DOC, ושואב השראה מהמדינות שגובלות בו

יוליוס

על היקב: המזקקה הארטיזנלית הראשונה בישראל. מזקקת יוליוס קמה בשנת 2008 עם חזון וחלום ברורים: לזקק בישראל את המשקאות האלכוהוליים הטובים ביותר מחומרי הגלם המקומיים. בדרכים עקלקלות ועם שאיפה מתמדת ללמידה וחידוש, מצליחים במזקקה לאתגר ולעניין את חובבי התזקיקים (וחובבי המשקאות ה״נקיים״).

די מאיו נורנטה

על היקב: יקב די מאיו נורנטה (Di Majo Norante) הוא ללא ספק יצרן היין הבכיר והמעניין ביותר במחוז מוליסה, אזור היין השלישי-הכי-קטן באיטליה, הממוקם בין לאציו לאברוצו, בדרום-מזרח איטליה. הוא נוסד אומנם ב–1968, אבל היסטוריית גידול ענבי היין וייצור היין של המשפחה מגיעה עד תחילת המאה ה-19

בראיידה

על היקב: ״הכפר שלי לא מפתיע. הוא עשרה יקבים, שישה בתים וכנסיה אחת״

הסיפור של יקב בראיידה הוא הסיפור של העיירה רוקטה טאנארו, באיזור מונפראטו שבפיימונטה.

 

שארלי ניקול

על היקב: שארלי ניקול הוא יינן-דור-שביעי (!) הוא למד את מלאכת גידול הענבים והייננות מאביו, בבית סבא-רבא שלו, בלב הכפר הקטנטן (180 תושבים!) Fleys שצמוד לשבלי ממזרח. כיום הוא מייצר יינות תחת שמו, והוא משלב את האהבה שלו למסורת המשפחתית והמקומית, יחד עם חיבה לא קטנה למודרנה – טכניקות חדשניות הן דבר יומיומי ביקב. 

פרא

על היקב: גרציאנו פרא ידוע בתור אחד מיצרני היינות הלבנים הטובים ביותר בכל איטליה. היקב יושב בסואבה, קצת מזרחית לורונה, ומייצר יינות מעניינים במיוחד: מלאי טעם אך רעננים, בעלי יכולת התיישנות מרשימה, מזנים אצילים מקומיים שגדלים על אדמות וולקאניות – לא בדיוק מחזה אופייני לצפון איטליה.

סומק

על היקב: יקב סומק הוא יקב משפחתי הממוקם במרכז המושבה זכרון יעקב. כרמי המשפחה נטועים באיזור בקעת הנדיב ומעובדים על ידי המשפחה מאז 1882, באמונה כי מדובר באיזור איכותי וייחודי לגידול ענבי יין. יקב סומק הוקם בשנת 2002 על ידי ברק והילה דהאן, במטרה לייצר יין ברמה הגבוהה ביותר מכרמי המשפחה.

אוז׳ייר

על היקב: ברנדי הוא משקה אלכוהולי המיוצר מיין לבן צעיר העובר תהליך של זיקוק. במהלך השנים עבר הברנדי גלגולים שונים והוא אף המקור הראשוני של המשקה היוקרתי ה"קוניאק". הנוזל השקוף המופק בזיקוק מכונה בצרפתית בשם "או דה וי (Eau de vie) " – "מי החיים". 

אליו קוניו

על היקב: משפחת קוניו מייצרת יין כבר ארבעה דורות בפיימונטה. בשנת 1990, אליו קוניו עזב שותפות ארוכת שנים עם יצרן הברולו המפורסם מארקריני בלה מוה ורכש חווה היסטורית יפהפיה שנבנתה במאה ה-18 בגבעת ברולו ראברה. החווה מוקפת ב-110 דונם של כרמי נביולו שנטועים במדרונות, דבר קריטי להבשלה באזור המאוד קר של פיימונטה.

לילֶה

אפריטיף (מגיע מהמילה הלטינית "Aperire", בתרגום- "לפתוח") הוא משקה המוגש לפני ארוחה, במטרה "לרפד" את הקיבה ולהכין אותה לקבלת המזון. משקאות האפריטיף הם מעוררי תיאבון ע"י כך שהם מכילים עשבי תיבול וצמחים שונים הגורמים לפעילות מסוימת בקיבה הגורמת לגוף "להתכונן לארוחה"

סוּז

על היקב: בשנת 1885, ירש פרננד מורו מזקקה משפחתית במייזון-אלפורט, 8 ק״מ ממרכז פריז. כדי להציל את המזקקה מפשיטת רגל, הוא איחד כוחות עם הנרי פורטה, הבן של מנהל הבנק שלו, כדי להמציא אפריטיף חדש.

סן כריסטופורו

פודרה סן כריסטופורו הוא אחד הדברים המרגשים שקרו לאזור מארמה שבטוסקנה בשנים האחרונות.לורנצו זונין זוהר כיינן בעלים ביקב זה הפועל לפי העקרונות הביודינאמיים.משמעות המילה פודרה הינו חווה קטנה המתופעלת על ידי משפחה אחת. סן כריסטופורו הוא הקדוש אשר שמר על התושבים בסופות,בהצפות והנחה אותם במערבולות החיים.

תהיו בקשר